;

Blog

Jak kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości? Wszystko, co warto wiedzieć

Temat może wydawać się dość banalny, jednak w Internecie wciąż często poszukuje się na jego temat informacji. Wydawać by się mogło, że o samej transakcji kupna nieruchomości wiemy sporo, ale czy tyle samo informacji posiadamy o kupnie mieszkania lub domu z pomocą pośrednika? Jak wygląda i z jakich etapów składa się współpraca kupujący – pośrednik? Wyjaśniamy w niniejszym tekście

- Wstępna rozmowa i potwierdzenie na papierze -
 

Aby współpraca między klientem poszukującym nieruchomości i agentem biura przebiegała bez nieporozumień, na samym początku niezbędna jest rozmowa pełna detali i szczegółów. Jakie są oczekiwania kupującego wobec jego przyszłego mieszkania lub domu? Jakiej nieruchomości poszukuje nabywca i ile chce wydać na ten cel pieniędzy? Co z warunkami współpracy z biurem? Bez odpowiedzi na te podstawowe oraz wiele innych pytań, pośrednik nie może nawet zacząć wykonywać swojej pracy.
 
Aby rozmowa poszukującego z agentem nieruchomości miała swoje potwierdzenie na papierze, po podjęciu decyzji o współpracy, spisywana jest odpowiednia umowa. Dokument ten opisuje szczegółowo parametry, jakie powinna mieć poszukiwana i spełniająca wymogi określone przez klienta nieruchomość. Umowa określa też sam zakres pracy biura nieruchomości oraz wysokość ewentualnej prowizji. Co dalej? Biuro, korzystając z doświadczenia na lokalnym rynku, rozpoczyna poszukiwania idealnego lokalu dla swojego klienta, w zależności od oczekiwań klienta – zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.
 
 
Owocne poszukiwania na bieżąco -
 
Skąd wiadomo o postępach w poszukiwaniu? Od momentu podpisania umowy, o wszystkich istotnych nowościach poszukującego informować będzie prowadzący “sprawę” pośrednik. Dlatego już podczas wstępnej rozmowy najlepiej ustalić dogodne dni i godziny, w których agent nieruchomości może bez problemu skontaktować się z klientem. To poszukujący sugeruje, jaki rodzaj kontaktu będzie dla niego najlepszy, choć dziś zwykle są to po prostu e-mail z ofertami i telefon. Obok informacji o poszukiwaniach z czasem pojawiają się też propozycje prezentacji nieruchomości, które pośrednik też wcześniej ustala z klientem poszukującym i właścicielem.
 
Kiedy poszukujący po obejrzeniu znalezionych przez pośrednika nieruchomości, ostatecznie zdecyduje się na jedną z nich, agent jest obecny również na tym etapie, aż do zakończenia transakcji. Często ułatwia wtedy na przykład negocjację ceny czy przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Niektóre biura aktywnie pomagają w uzyskaniu korzystnego kredytu. Gdy agencja nieruchomości, z którą zdecydował się współpracować kupujący działa na rynku wiele lat, bez problemu już po zakupie może też polecić klientowi dodatkowe usługi związane z procesem przeprowadzki, np. ekipę remontową, architekta wnętrz czy firmy meblowe.
 
A ile trwa proces poszukiwań przez pośrednika idealnej nieruchomości dla poszukującego? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oczekiwań klienta, rodzaju poszukiwanego mieszkania i sytuacji na rynku. Bywają sytuacje, w których poszukujący po wstępnej rozmowie z pośrednikiem posiadającym w bazie wiele nowych ofert, znajdują swoje wymarzone mieszkanie nawet w… jeden dzień, ale zwykle trwa to dużo dłużej.

 
- Dlaczego kupować z pośrednikiem? -
 
Na pewno każdemu poszukującemu kiedykolwiek nieruchomości, zdarzyło się przeglądać portale ogłoszeniowe. Być może nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że udział ofert prywatnych w całej puli opublikowanych na danej stronie wynosi tylko około pięciu procent. Cała “reszta”, czyli tak naprawdę ich zdecydowana większość, to ogłoszenia biur nieruchomości. Rezygnując z usług pośrednika nasza potencjalna lista mieszkań i domów do wyboru zamyka się zatem do dość małej ilości. Chcąc kupić mieszkanie korzystając z usług firm pośrednictwa mamy wręcz bez porównania większy wybór.

 To tylko jeden z plusów dla których warto kupić mieszkanie z pomocą agenta nieruchomości. Skorzystanie z usług specjalisty może zdecydowanie przyspieszyć poszukiwania, a poza tym będzie o wiele bezpieczniejsze. Transakcje realizowane na własną rękę mogą często budzić wątpliwości, przede wszystkim z powodu braku fachowej wiedzy. Nic dziwnego – zakup nieruchomości to bardzo często największy wydatek w życiu, na który warto się odpowiednio przygotować pod każdym kątem. Współpracując z pośrednikiem nie trzeba się o to martwić.

Jak bardzo Pośrednik poprawia prawdopodobieństwo znalezienia najlepszej dla klienta oferty nieruchomości, wiedzą tylko Ci którzy korzystali już z obsługi profesjonalnych pośredników. Ile przy okazji kupna nieruchomości czyha na nas niebezpieczeństw, wiedzą tylko Ci którzy próbowali sami tego dokonać i mieli pecha.
 
- A co ze sprzedającym? -
 
Podobnie – mimo różnego celu – ma się sprawa ze sprzedającymi nieruchomości, którzy powierzają to zadanie profesjonalnej agencji. Tu współpraca między klientem a pośrednikiem również musi być oparta na zaufaniu oraz poparta solidnymi fundamentami  w postaci informacji udzielonych od sprzedającego i bogatej bazy klientów poszukujących nieruchomości na sprzedaż, którą powinien dysponować pośrednik.
W ofertach na sprzedaż i wynajem agencji nieruchomości dominują mieszkania i domy prywatnych właścicieli. Mimo to również deweloperzy korzystają z ich usług coraz częściej. Co to oznacza? Że sprzedające nowe nieruchomości firmy deweloperskie widzą sens w takiej współpracy i chętnie powierzają im sprzedaż swoich “produktów” choć muszą za to płacić dodatkowo. Jest jeden         z dowodów na to, że korzystanie z usług firm pośrednictwa to słuszna decyzja.
 
Istnieje cała lista plusów, dla których zamiast na własną rękę, warto sprzedać nieruchomość z agencją nieruchomości. O współpracy sprzedający – pośrednik będziemy jednak mówić w jednym z kolejnych artykułów.Autor: Jacek Misan
20.02.2020 

KRYTERIA WYBORU MIESZKANIA / DOMU - ZALETY WYBRANEJ OFERTY

Kryteria wyboru nieruchomości

Znalezienie odpowiedniego mieszkania lub domu to wbrew pozorom bardzo wymagające działanie. Wyszukanie właściwej nieruchomości to często wiele godzin spędzonych przed ekranem monitora poświęconych na przeszukiwanie ofert oraz późniejsze wizyty
w miejscu docelowym. Jak zatem odpowiednio wybierać nieruchomość, aby mieć pewność, że wybór będzie dotyczył tej odpowiedniej?Decyzja o kupnie nieruchomości

Podstawowym działaniem w każdym przypadku jest decyzja o zakupie nieruchomości – mieszkania lub domu.
Znalezienie odpowiedniego miejsca do zamieszkania to nie tylko trudności związane z takimi pracami jak:


  • ewentualny remont,
  • konieczność wykończenia wnętrza,
  • przeprowadzka.
To przede wszystkim wiele godzin spędzonych na wertowaniu setek ofert na rynku nieruchomości. Wszystko dlatego, że każde mieszkanie powinno spełniać kryteria, jakie zostały przyjęte przez osobę poszukującą.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości?

Najczęściej wskazywanym kryterium dotyczącym wyboru danej nieruchomości jest jej cena. Zdecydowana większość kupujących swoją decyzję dotyczącą wyboru konkretnego lokum uzależnia przede wszystkim od ceny, jaką musi za nią zapłacić. Na chwilę obecną rynek nieruchomości –
a dokładniej ceny lokali – stoi na wysokim poziomie. Trend ten nie ulegnie jednak zmianie, wręcz przeciwnie. Prognozuje się bowiem, że ceny mieszkań będą coraz wyższe. Dlatego nie warto odwlekać decyzji związanej z taką inwestycją.

Bardzo często cena nieruchomości jest uzależniona nie tylko od metrażu, ale również i od umiejscowienia. Kryterium, jakim jest lokalizacja, zajmuje drugie miejsce podczas wyboru nieruchomości. Wiele osób poszukuje mieszkania w dobrej cenie, które dodatkowo wyróżnia się stosunkowo dobrą lokalizacją. Nie musi być to centrum danego miasta, jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się te nieruchomości, które ulokowane są
w pobliżu:

  • węzłów komunikacyjnych,
  • szkół,
  • parków oraz placów zabaw.
Trzecim kryterium dotyczącym wyboru danej nieruchomości jest jej powierzchnia oraz ilość dostępnych pokoi. Dla tych osób istotne jest, aby każdy z domowników mógł liczyć na swoje własne miejsce do spędzania wolnego czasu, czy nauki. Istotne jest również posiadanie jednego dużego pomieszczenia, gdzie cała rodzina mogłaby wspólnie spędzać swój czas.

Innymi kryteriami, które również są istotne dla osób wybierających nieruchomość, to między innymi:

  • pochodzenie z rynku wtórnego lub pierwotnego,
  • dostępność balkonu,
  • dostępność miejsca postojowego lub garażu,
  • usytuowanie na konkretnym piętrze.

Postaw na pomoc profesjonalistów

Kryteria, jakie brane są pod uwagę podczas wyboru mieszkania
lub domu mogą być różne – w zależności od preferencji kupujących.
Jednak bez wątpienia najistotniejszymi jest cena nieruchomości,   
lokalizacja oraz metraż. Nie oznacza to jednak, że samo doprecyzowanie
warunków wpłynie na szybsze poszukiwanie.
Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług agenta nieruchomości,
który załatwi za Ciebie wszelkie kwestie nowego miejsca zamieszkania.


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 720 801 890, napisz – biuro@partner-house.pl lub wejdź na stronę www.partner-house.pl Nasz zespół w bezpieczny sposób pomoże Ci w każdej sprawie.