;
  • Data dodania: 25.10.2021
  • Autor wpisu: Jacek Misan
  • Tagi: zakup mieszkania, umowa z pośrednikiem

Wstępna rozmowa
i potwierdzenie
na papierze
Aby współpraca między klientem poszukującym nieruchomości i agentem biura przebiegała bez nieporozumień, na samym początku niezbędna jest rozmowa pełna detali i szczegółów. Jakie są oczekiwania kupującego wobec jego przyszłego mieszkania lub domu? Jakiej nieruchomości poszukuje nabywca i ile chce wydać na ten cel pieniędzy? Co z warunkami współpracy z biurem? Bez odpowiedzi na te podstawowe oraz wiele innych pytań, pośrednik nie może nawet zacząć wykonywać swojej pracy.



Biuro, korzystając z doświadczenia na lokalnym rynku, rozpoczyna poszukiwania idealnego lokalu dla swojego klienta, w zależności od oczekiwań klienta – zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. współpraca między klientem poszukującym nieruchomości i agentem biura przebiegała bez nieporozumień, na samym początku niezbędna jest rozmowa pełna detali i szczegółów. Jakie są oczekiwania kupującego wobec jego przyszłego mieszkania lub domu? Jakiej nieruchomości poszukuje nabywca i ile chce wydać na ten cel pieniędzy? Co z warunkami współpracy z biurem? Bez odpowiedzi na te podstawowe oraz wiele innych pytań, pośrednik nie może nawet zacząć wykonywać swojej pracy.
Aby rozmowa poszukującego z agentem nieruchomości miała swoje potwierdzenie na papierze, po podjęciu decyzji o współpracy, spisywana jest odpowiednia umowa. Dokument ten opisuje szczegółowo parametry, jakie powinna mieć poszukiwana i spełniająca wymogi określone przez klienta nieruchomość. Umowa określa też sam zakres pracy biura nieruchomości oraz wysokość ewentualnej prowizji. Co dalej? Biuro, korzystając z doświadczenia na lokalnym rynku, rozpoczyna poszukiwania idealnego lokalu dla swojego klienta, w zależności od oczekiwań klienta – zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.
 
 

Owocne poszukiwania
na bieżąco

Skąd wiadomo o postępach w poszukiwaniu? Od momentu podpisania umowy, o wszystkich istotnych nowościach poszukującego informować będzie prowadzący “sprawę” pośrednik. Dlatego już podczas wstępnej rozmowy najlepiej ustalić dogodne dni i godziny, w których agent nieruchomości może bez problemu skontaktować się z klientem. To poszukujący sugeruje, jaki rodzaj kontaktu będzie dla niego najlepszy, choć dziś zwykle są to po prostu e-mail z ofertami i telefon. Obok informacji o poszukiwaniach z czasem pojawiają się też propozycje prezentacji nieruchomości, które pośrednik też wcześniej ustala z klientem poszukującym i właścicielem.
Kiedy poszukujący po obejrzeniu znalezionych przez pośrednika nieruchomości, ostatecznie zdecyduje się na jedną z nich, agent jest obecny również na tym etapie, aż do zakończenia transakcji. Często ułatwia wtedy na przykład negocjację ceny czy przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Niektóre biura aktywnie pomagają w uzyskaniu korzystnego kredytu. Gdy agencja nieruchomości, z którą zdecydował się współpracować kupujący działa na rynku wiele lat, bez problemu już po zakupie może też polecić klientowi dodatkowe usługi związane z procesem przeprowadzki, np. ekipę remontową, architekta wnętrz czy firmy meblowe.
A ile trwa proces poszukiwań przez pośrednika idealnej nieruchomości dla poszukującego? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oczekiwań klienta, rodzaju poszukiwanego mieszkania i sytuacji na rynku. Bywają sytuacje, w których poszukujący po wstępnej rozmowie z pośrednikiem posiadającym w bazie wiele nowych ofert, znajdują swoje wymarzone mieszkanie nawet w… jeden dzień, ale zwykle trwa to dużo dłużej.



Dlaczego kupować
z pośrednikiem?

Na pewno każdemu poszukującemu kiedykolwiek nieruchomości, zdarzyło się przeglądać portale ogłoszeniowe. Być może nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że udział ofert prywatnych w całej puli opublikowanych na danej stronie wynosi tylko około pięciu procent. Cała “reszta”, czyli tak naprawdę ich zdecydowana większość, to ogłoszenia biur nieruchomości. Rezygnując z usług pośrednika nasza potencjalna lista mieszkań i domów do wyboru zamyka się zatem do dość małej ilości. Chcąc kupić mieszkanie korzystając z usług firm pośrednictwa mamy wręcz bez porównania większy wybór.
To tylko jeden z plusów dla których warto kupić mieszkanie z pomocą agenta nieruchomości. Skorzystanie z usług specjalisty może zdecydowanie przyspieszyć poszukiwania, a poza tym będzie o wiele bezpieczniejsze. Transakcje realizowane na własną rękę mogą często budzić wątpliwości, przede wszystkim z powodu braku fachowej wiedzy. Nic dziwnego – zakup nieruchomości to bardzo często największy wydatek w życiu, na który warto się odpowiednio przygotować pod każdym kątem. Współpracując z pośrednikiem nie trzeba się o to martwić.
Jak bardzo Pośrednik poprawia prawdopodobieństwo znalezienia najlepszej dla klienta oferty nieruchomości, wiedzą tylko Ci którzy korzystali już z obsługi profesjonalnych pośredników. Ile przy okazji kupna nieruchomości czyha na nas niebezpieczeństw, wiedzą tylko Ci którzy próbowali sami tego dokonać i mieli pecha.



A co ze
sprzedającym?

Podobnie – mimo różnego celu – ma się sprawa ze sprzedającymi nieruchomości, którzy powierzają to zadanie profesjonalnej agencji. Tu współpraca między klientem a pośrednikiem również musi być oparta na zaufaniu oraz poparta solidnymi fundamentami w postaci informacji udzielonych od sprzedającego i bogatej bazy klientów poszukujących nieruchomości na sprzedaż, którą powinien dysponować pośrednik.
W ofertach na sprzedaż i wynajem agencji nieruchomości dominują mieszkania i domy prywatnych właścicieli. Mimo to również deweloperzy korzystają z ich usług coraz częściej. Co to oznacza? Że sprzedające nowe nieruchomości firmy deweloperskie widzą sens w takiej współpracy i chętnie powierzają im sprzedaż swoich “produktów” choć muszą za to płacić dodatkowo. Jest jeden z dowodów na to, że korzystanie z usług firm pośrednictwa to słuszna decyzja.
Istnieje cała lista plusów, dla których zamiast na własną rękę, warto sprzedać nieruchomość z agencją nieruchomości. O współpracy sprzedający – pośrednik będziemy jednak mówić w jednym z kolejnych artykułów.