;
  • Data dodania: 26.07.2022
  • Autor wpisu: Dominika Giżycka

W ostatnim czasie dużo słyszy się o nowym programie rządowym „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Czym to tak naprawdę jest i dla kogo? Jakie warunki powinniśmy spełnić, by móc liczyć na wsparcie przy uzyskaniu kredytu?

Przede wszystkim musi to być zakup na cele mieszkaniowe, co znaczy ni mniej ni więcej, że nie możemy ubiegać się o kredyt, gdy posiadamy już własne M. Wyjątkiem są tu rodziny, które mają dwójkę dzieci, a metraż obecnego lokum nie przekracza 50m2 (przy trójce dzieci limit sięga 75m2, przy czwórce to aż 90m2, a przy większej liczbie pociech limit nie obowiązuje). Bank Gospodarstwa Krajowego może udzielić gwarancji na 10 do 20% wartości nieruchomości, jednak kwota nie może przekroczyć 100 000zł, a okres kredytowania musi wynosić minimum 15 lat. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że na tym etapie BGK w żaden sposób nie pomaga nam w spłacie, a jedynie gwarantuje bankowi udzielającemu kredytu, że posiadamy zdolność do spłaty pełnej wysokości zobowiązania. Gwarancja ta zastępuje wymóg posiadania wkładu własnego.

Pomoc od BGK otrzymujemy dopiero w ramach tzw. spłaty rodzinnej, która jest bonusem za posiadanie dzieci. Jeśli w trakcie trwania kredytu urodzi nam się drugie dziecko, otrzymamy wsparcie w wysokości 20 tysięcy. Kwota ta jest wypłacana jednorazowo i trafia bezpośrednio do banku udzielającego nam kredytu. Gdy w okresie kredytowania nasze gospodarstwo domowe powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko, każdorazowo dostaniemy 60 tysięcy złotych.
Choć oferta kierowana jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi, o kredyt bez wkładu własnego może ubiegać się każdy. Jeśli para pozostaje w związku nieformalnym, a wspólnie wychowuje dzieci, traktowana jest na tych samych warunkach, co małżeństwo. Bezdzietne małżeństwo także ma szanse na preferencyjne warunki i gwarancję wkładu własnego, a nawet gdy nie jest się jeszcze po ślubie, także można złożyć wniosek – po prostu będziemy przy symulacji zdolności kredytowej traktowani jak dwa osobne gospodarstwa. Co ciekawe, BGK może udzielić gwarancji także obcokrajowcom (trzeba jedynie spełnić warunki określone w ustawie).

Główną wadą programu są ustawowo określone maksymalne limity ceny w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni. Na ten moment w Gdańsku jest to tylko 9.475zł/m2 przy rynku pierwotnym i 8.746zł/m2 przy rynku wtórnym. Dla porównania: średnia cena transakcyjna za 1m2 na rynku pierwotnym to 11.235zł, a na rynku wtórnym: 10.239zł. Ogranicza nam to bardzo mocno ilość ofert, które kwalifikują się do programu. Z rynku pierwotnego zostaną nam mieszkania w słabszych lokalizacjach, oddalone od centrum czy gorzej skomunikowane, a z rynku wtórnego przede wszystkim te do generalnego remontu i raczej mniej interesujące ze względu na lokalizację.

Pamiętajmy jednak, że mimo wad, program Mieszkanie bez wkładu własnego może pomóc nam spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Może być także trampoliną, która za jakiś czas da nam szansę przenieść się do kolejnego wymarzonego M, większego czy pod jakimś względem lepszego.



Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – +48 720 801 890, napisz – biuro@partner-house.pl  lub wejdź na stronę www.partner-house.pl 
W bezpieczny sposób pomożemy Ci w każdej sprawie.