;
  • Data dodania: 08.08.2022
  • Autor wpisu: Dominika Giżycka

Z końcem lipca weszła w życie rządowa ustawa o wakacjach kredytowych. Teraz nie musimy już liczyć na dobrą wolę banku i zastanawiać się, czy nasza umowa dopuszcza wzięcie urlopu od spłacania rat. Rządowe wakacje przysługują wszystkim, którzy wzięli kredyt na własne cele mieszkaniowe przed 1 lipca 2022, a będą go spłacać jeszcze co najmniej do końca roku.
I choć pojawiają się głosy, że banki próbują zniechęcić swoich klientów do uczestnictwa w programie, nie dajmy się! Wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pamiętajmy, że rządowe wakacje kredytowe należą się każdemu kredytobiorcy i już samo złożenie wniosku jest równe przesunięciu raty na koniec okresu kredytowania. Zgoda banku w tym wypadku to jedynie formalność. I co ważne, wzięcie udziału w rządowym projekcie nie ma wpływu na nasz scoring, nie będzie miało negatywnych skutków przy wyliczaniu zdolności przy ewentualnym kolejnym kredycie ani tym bardziej nie generuje wpisów do rejestru dłużników. Nie poniesiemy żadnych konsekwencji.
W tym roku możemy złożyć wniosek na wakacje za sierpień i wrzesień oraz za dwa miesiące w ostatnim kwartale 2022. W przyszłym roku możemy wybrać po jednym miesiącu na każdy kwartał. To w sumie daje nam aż osiem rat! Wiadomo, że gdy pieniędzy nie wystarcza nam do pierwszego, wakacje dadzą nam ulgę, ale pójdą na "przejedzenie". A co w sytuacji, gdy spłacamy raty bez większych problemów mimo szalejącej inflacji? Wciąż warto złożyć wniosek - choćby po to, by móc nadpłacić kredyt. Specjaliści wyliczyli, że już przy zmniejszeniu wysokości raty możemy sporo zaoszczędzić, jednak najbardziej opłaca się skrócenie okresu kredytowania. Wtedy zyski są niemal dwukrotne w skali całego kredytu.
Pamiętajmy jednak, że wakacje dostajemy wyłącznie od płacenia raty kapitałowej i odsetkowej. Wszystkie pozostałe opłaty, jak np. ubezpieczenie, musimy uiścić zgodnie z harmonogramem.
Gdy nasza sytuacja jest naprawdę trudna, warto pomyśleć nie tylko o wakacjach kredytowych (zarówno tych od banku, jak i rządowych - w tym wypadku każda okazja będzie na wagę złota), ale i o skorzystaniu z funduszu wsparcia dla kredytobiorców. O wymaganiach, które trzeba spełnić, opowiemy w kolejnym artykule.

Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – +48 720 801 890, napisz – biuro@partner-house.pl  lub wejdź na stronę www.partner-house.pl . W bezpieczny sposób pomożemy Ci w każdej sprawie.