;
  • Data dodania: 27.09.2022
  • Autor wpisu: Dominika Giżycka
Ze względu na rosnącą inflację coraz trudniej otrzymać kredyt, jeśli jednak zdecydujemy się złożyć wniosek, to warto wiedzieć, co będzie sprawdzał bank. Uzbrojeni w wiedzę, co ma wpływ na naszą zdolność kredytową, możemy spróbować wpłynąć na jej wysokość.

Co analizuje bank? Pomijając tak prozaiczną sprawę, jak nasza zdolność do podejmowania czynności prawnych, czyli po prostu fakt, czy możemy sami o sobie decydować i tym samym podpisać umowę kredytową, bank będzie sprawdzał też naszą wiarygodność. Bardzo ważna jest nasza sytuacja finansowa - uzyskiwane dochody, ale i koszty utrzymania. Oczywiście liczy się też aktualne zadłużenie kart kredytowych, obecne kredyty i poręczenia. Powstała nadwyżka musi wystarczyć na spłatę kredytu, który chcemy zaciągnąć. Dla banku istotne jest także, jak radziliśmy sobie ze spłatą wcześniejszych zadłużeń, sprawdzi więc raport BIK. Zresztą przed złożeniem wniosku o kredyt sami możemy zweryfikować informacje dostępne w Biurze Informacji Kredytowej - to da nam wstępny obraz naszej zdolności kredytowej.



Na wiarygodność kredytową ma wpływ także nasz wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy i majątkowy. Jednak bank sprawdza też nasze wykształcenie, staż pracy oraz zajmowane stanowisko. Istotne znaczenie będzie miała także ilość osób, jaką mamy na utrzymaniu. Jak więc widzicie, zostaniemy dokładnie prześwietleni!
Nie ma co ukrywać: zdecydowanie łatwiej będzie nam otrzymać kredyt, gdy od lat pracujemy na umowie o pracę na czas nieokreślony (oczywiście najlepiej w publicznej instytucji). Nawet jeśli zarabiamy mniej niż freelancer, praca na umowę jest dużo bardziej stabilna. Na pewno dużo korzystniej wypadniemy, gdy będziemy chcieli zaciągnąć zobowiązanie wraz ze współmałżonkiem. W razie choroby czy utraty pracy przez jednego z kredytobiorców zawsze zostaje jeszcze drugi - dla banku jest to dużo korzystniejsze i daje większe szanse na ciągłość spłat.
Zanim złożymy wniosek o kredyt, warto spłacić wcześniejsze zobowiązania. Jeśli nie mamy takiej możliwości, spróbujmy je skonsolidować. Jedna rata zawsze wygląda lepiej w dokumentach niż kilka. Dobrze byłoby także zmniejszyć limity na kartach. Nawet niewykorzystany debet na karcie dla banku będzie oznaczał mniejszą zdolność kredytową.

Nie bójmy się jednak robić zakupów na raty czy zaciągać pożyczek. Te spłacane regularnie i w terminie działają na naszą korzyść. Dla banku, wywiązując się z wcześniejszych zobowiązań, jesteśmy bardziej wiarygodni. Pozytywna historia kredytowa wpływa korzystnie na naszą aktualną zdolność.

Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – +48 720 801 890, napisz – biuro@partner-house.pl  lub wejdź na stronę www.partner-house.pl  .W bezpieczny sposób pomożemy Ci w każdej sprawie